Pomorze Zachodnie w czołówce wykorzystania środków unijnych na walkę z COVID-19
News will be here
220 mln, czyli około 130 zł na osobę uruchomiono w ramach regionalnych środków unijnych w Zachodniopomorskiem na walkę z pandemią COVID-19. Tak wynika z szacunkowych informacji opublikowanych przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Wyliczenia Komisji Europejskiej wskazują, że Pomorze Zachodnie jest czwartym regionem w kraju, pod względem przesunięć środków w ramach regionalnych programów operacyjnych w celu przeciwdziałania skutkom pandemii.
 
– Dzięki środkom unijnym mogliśmy błyskawicznie zareagować na pandemię COVID-19. Wspierając rządową tzw. tarczę uruchomiliśmy ponad 72 mln zł środków unijnych w z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. To pieniądze dla przedsiębiorców. Dzięki funduszom unijnym uruchomiliśmy także specjalne finansowanie dla naszych szpitali, stworzyliśmy mechanizmy wsparcia dla organizacji pozarządowych na zakup materiałów do produkcji środków ochrony osobistej, szykujemy podobne wsparcie dla uczelni wyższych w ramach Proto_lab. Tych działań jest naprawdę sporo. Mocno nam zależy na uruchomieniu kapitału obrotowego dla zachodniopomorskich przedsiębiorców, m.in. z branży turystycznej. Dziś nie sposób nie docenić tych możliwości i wsparcia jakie daje nam Unia Europejska – przekonuje marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
 
Europejski Fundusz Społeczny i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego to nazwy unijnych funduszy strukturalnych, które w sposób znaczący kształtują rozwój polskich Regionów i współtworząc budżety regionalnych programów operacyjnych pozwalają m.in. budować infrastrukturę, chronić środowisko, wspierać przedsiębiorczość czy wzmacniać kapitał ludzki. W obliczu pandemii COVID-19 Komisja Europejska dała zielone światło, by te środki pomogły walczyć ze skutkami zagrożenia epidemicznego i konsekwencjami, jakie koronawirus przyniesie europejskiej gospodarce. Zgodnie z informacjami Komisji Europejskiego tylko w Zachodniopomorskiem na ten cel skierowano 220 mln zł. W przeliczeniu na mieszkańca oznacza to 129 zł. To 4 wynik w Polsce, tuż za Województwem Opolskim, Kujawsko-Pomorskim i Świętokrzyskim. Co więcej, to niemal dwukrotnie więcej niż średnia krajowa, która wynosi ok. 73 zł.
 
Informacje Komisji Europejskiej pokrywają się z deklaracjami Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego z marca br. Należy przypomnieć, że ogłoszony przez marszałka Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy przewidywał uruchomienie nawet 170 mln zł dla regionalnych przedsiębiorców na utrzymanie i odtwarzanie miejsc pracy. Na jego stworzenie zgody nie wyraził rząd. Znaczną część tych środków (72 mln zł) wykorzystuje mechanizm rządowy. Trwają intensywne prace, by z pozostałych w Regionalnym Programie Operacyjnym ok. 100 mln zł zbudować mechanizm regionalny wsparcia dla przedsiębiorców. Trwają również przygotowania do uruchomienia kapitału obrotowego i pożyczek m.in. w ramach JEREMIE II czy Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju. Dodatkowe środki są kierowane również na dosprzętowienie zachodniopomorskich szpitali (ok. 20 mln zł) i działania  długoterminowe (nawet 30 mln zł) obejmujące m.in zakup testów przesiewowych.
 
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
21-04-2020 Redakcja

Dodaj komentarz

POŁCZYN-ZDRÓJ Pogoda

OGŁOSZENIA

FIRMY

REKLAMA P/A
REKLAMA P1 - MARAL-Hurtownia BHP

SONDA

Czy podoba Ci się portal ePołczyn.pl ?

TAK
NIE