Prąd ze słońca w szpitalu powiatowym w Połczynie-Zdroju. Blisko 400 tys. zł unijnej dotacji
News will be here

 

Na dachu szpitala w Połczynie-Zdroju powstanie instalacja fotowoltaiczna, a w efekcie zmniejszą się bieżące rachunki za prąd. Lecznica na wykonanie inwestycji otrzyma dofinansowanie w wysokości blisko 400 tys. zł ze środków Unii Europejskiej. W piątek, 29 stycznia 2021 r. została zawarta umowa na realizację tego projektu. Podpis na dokumentach złożyli prezes Violetta Smolarska oraz Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek. W spotkaniu uczestniczył także Starosta Świdwiński Mirosław Majka.

 

Dzięki przyznanej dotacji na połaciach dachu budynku szpitala zostanie zbudowana mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 49,6 kW.  Panele rozmieszczone zostaną w czterech zestawach w orientacji wschód – zachód. Każdy z zestawów zawierać będzie średnio ok. 39 paneli, zamontowanych w układzie poziomym w 13 kolumnach i 3 rzędach. Łącznie planuje się zamontowanie 156 paneli fotowoltaicznych i 4 inwertery.  Produkcja energii elektrycznej z OZE ma wynieść ok. 36,0 MWhe/rok.

 

– Przyjazny Szpital w Połczynie-Zdroju pobiera duże ilości energii elektrycznej, co generuje koszty. Dlatego postanowiliśmy sięgnąć po rozwiązanie, które przyczyni się do oszczędności. Będą również efekty środowiskowe – ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, a zatem podniesienie prestiżu Szpitala dbającego o środowisko naturalne podmiotu – mówi prezes Zarządu Violetta Smolarska.

 

Realizacja inwestycji możliwa jest dzięki środkom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczonym na wspieranie gospodarki niskoemisyjnej. Do tej pory z działania 2.10 (szpital z tych środków pozyskał dofinansowanie) przeprowadzono trzy nabory projektów. W efekcie zawarto umowy na łączną kwotę dofinansowania ze środków UE w wysokości przekraczającej 357 mln zł. Zakończonych i rozliczonych jest 135 projektów, kolejne są w realizacji.

 

– Wspieranie działań ekologicznych to nasze wyzwanie XXI wieku i zobowiązanie dla nas wszystkich. To nasze codzienne wybory, ale i realizacja inwestycji takich jak ta. Cieszę się, że po unijne dotacje sięgają nie tylko podmioty prywatne, ale też instytucje publiczne działające w sektorze opieki zdrowotnej, które również stawiają na odnawialne źródła energii – mówi Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek.

 

Projekt przyczyni się do spadku emisji gazów cieplarnianych o 29,9 MgCO2/rok.

 

Koszt całkowity projektu to ponad 558 tys. zł, dofinansowanie wyniesie blisko 386 tys. zł.

 

Inwestycja powinna zakończyć się do końca września 2021 r.

 

Rok 2021 został ogłoszony  Rokiem Ekologicznym na Pomorzu Zachodnim.

źródło: WZP.pl

29-01-2021 Redakcja

Dodaj komentarz

POŁCZYN-ZDRÓJ Pogoda

OGŁOSZENIA

FIRMY

REKLAMA P/A
REKLAMA P1 - MARAL-Hurtownia BHP

SONDA

Czy podoba Ci się portal ePołczyn.pl ?

TAK
NIE